Trendownia 2019 - program konferencji
PROGRAM 2019

Poniżej prezentujemy potwierdzone przez naszych prelegentów tematy wystąpień. Szczegółowy program konferencji w przygotowaniu.

Czy czwarta rewolucja przemysłowa ominie branżę TSL?

Prof. Dr hab. Wojciech Paprocki - SGH

Sklepy przyszłości czy teraźniejszości? Łańcuchy dostaw w obliczu innowacyjnych technologii.

Dr Daniel Chudzik - Kilargo

Co nowego w łańcuchu: sklep – produkcja – logistyka. Nowe formaty bezobsługowych sklepów w Polsce, które powstają dzięki nowoczesnym technologiom. Porównanie rynku polskiego z rynkiem USA, na którym istnieje wiele różnych, innowacyjnych rozwiązań w tej dziedzinie. Innowacyjne metody kompletacji towarów, nowoczesne systemy do zarządzania i kontroli procesów produkcyjnych, inteligentne okulary oraz rozszerzona rzeczywistość w logistyce produkcji.

Jak łatwo zostać przywódcą, a jak trudno być managerem. I na odwrót.

Dr Mirosław Tarasiewicz - Explica

Mało kto chce jeszcze być menedżerem. Od pewnego czasu wszyscy chcą być przywódcami. A skoro jest popyt, to i jest podaż. Liczba organizacji, firm szkoleniowych i osób obiecujących, że nauczą nas, jak być przywódcą jest ogromna. I ciągnie rośnie. Jak jest z dotrzymywaniem tych obietnic? Chyba nie najlepiej, skoro przykładami skutecznych przywódców ciągle są Napoleon Bonaparte, George Patton, Winston Churchill i inne postacie historyczne. A jeżeli jako przykład wybitnego przywódcy pojawia się ktoś żyjący współcześnie, najczęściej okazuje się, że niezmiernie trudno zdefiniować (nawet jemu samemu), na czym polega sekret sukcesu.

Udoskonalenie modelu produkcji i dystrybucji materiałów opakowaniowych dla sieci dyskontowych.

Paweł Sikora - Procter&Gamble   &   Anna Świątek - studentka UE w Poznaniu

Wielokanałowa dystrybucja dóbr FMCG wymaga doskonale funkcjonującego łańcucha dostaw opakowań. Zespół studentów dokonał kompleksowego przeglądu rynku zaopatrzeniowego w zakresie materiałów opakowaniowych POSM, na który złożyło się rozpoznanie dostępnych technologii produkcji oraz wielokryterialna analiza obecnych i potencjalnych dostawców, a także przeprowadził symulacje procesów magazynowych oraz produkcyjnych poszukując wzrostu efektywności i poprawy ergonomii pracy. Zwieńczeniem prac zespołu było zaproponowanie udoskonaleń obecnie funkcjonującego łańcucha dostaw, które firma planuje wdrożyć.

Sztuczna inteligencja na sklepowej półce.

Konrad Szczukiewicz - ShelfWise

W jaki sposób rozpoznawanie obrazu za pomocą sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego pomaga analizować ekspozycję w miejscu sprzedaży oraz automatyzować proces zarządzaniami dostawami.

Analiza decyzyjna - wybór sposobu kompletacji towarów ponadgabarytowych.

Patryk Cichewicz - ISL Sp. z o.  o.  &   Bartosz Gryko - absolwent Politechniki Białostockiej

Kompletacja towarów jest jedną z krytycznych czynności w ramach procesu magazynowego, mającą bezpośrednie przełożenie na koszt logistyczny całego przedsiębiorstwa oraz na poziom obsługi klientów. Opracowana przez grupę studentów zaawansowana analiza była nakierowana na porównanie czasowo-kosztowe dwóch sposobów kompletacji towarów ponadgabarytowych – kompletacji pojedynczych zamówień oraz falowej. Sformułowane wnioski i zalecenia zostały podparte profesjonalną, biznesową argumentacją. Co najistotniejsze – badane przedsiębiorstwo zadeklarowało wdrożenie w praktyce.

Zarządzanie ryzykami dachów płaskich.

Artiom Komardin - Sense Monitoring

Budynki z dachami płaskimi codziennie stawiają czoła zmiennym warunkom atmosferycznym. Cyklicznie występujące upały, ulewne deszcze lub opady śniegu powodują przecieki, osłabienie lub przeciążenie konstrukcji. Zniszczony towar lub zatrzymana linia produkcyjna to ogromne straty dla przedsiębiorstw logistycznych i produkcyjnych. Jak zadbać o dach w sposób inteligentny? Jak powiadomić o ryzyku zanim ono wystąpi? Jak optymalizować koszty utrzymania dachu płaskiego? Jak zwiększyć bezpieczeństwo i oszczędzić na ubezpieczeniu nieruchomości?

Kompleksowy kalkulator kosztów transportu drogowego

Dariusz Minda - Ciech S.A.   &   Karolina Salamon - studentka UE w Katowicach

Automatyzacja wyceny kosztów transportu w procesie dystrybucji przyczynia się znacząco do skracania czasu opracowywania oferty oraz kalkulacji cen produktów na bazie dostawy. Zespół studentów opracował rozbudowane, lecz niewymagające specjalistycznego oprogramowania narzędzie, pozwalające na szybkie dokonywanie wycen w oparciu o stałe aktualizowanie cen paliwa, przy w pełni konfigurowalnych parametrach dostaw i w różnych jednostkach. Opracowane narzędzie jest uniwersalne, co powala na jego zastosowanie nie tylko w badanej spółce.

Nowa wersja opowieści o Czerwonej Królowej z "Alicji w krainie czarów": O ważności przystanków w wyścigu między technologią, a ewolucją.

Prof. Dr hab. Piotr Płoszajski - SGH

Czwarta Rewolucja Technologiczna, cechująca się zamazywaniem granic między światem materialnym, cyfrowym i biologicznym, rozwija się w tempie wykładniczym. Poprzednie rewolucje dawały czas na dostosowanie do przynoszonym przez nie zmian na poziomie stylów pracy i życia, relacji społecznych i w ostatecznym rezultacie – wartości. Ta obecna już na ten komfort (jakkolwiek był on względny) nie pozwala. Krzywa uczenia, po etapie kumulowania doświadczeń, dotarła do momentu, kiedy radykalne aplikacje wczorajszych innowacji technologicznych pojawiają się w ciągu ostatnich 2-3 lat lawinowo, w wielu różnych obszarach równocześnie, a i ich potencjalne, długofalowe skutki są trudne do oszacowania. Przykłady: sztuczna inteligencja i robotyzacja, inżynieria genetyczna (CRIPR/Cas9), Internet Rzeczy, profilowanie perswazyjne (polityczne zastosowania trolli sieciowych), czy zaawansowane algorytmy rozpoznawania twarzy. Ludzie i społeczeństwa, odruchowo, próbują sobie z tym radzić „metodą” kameleona („agile”) i Czerwonej Królowej: biegnąc ile sił, żeby się „dostosowywać” – w czasie realnym. Groźnie rośnie popyt na „działanie”, który pozostawia mało czasu na myślenie i z konieczności prowadzi do wybierania gotowych, wczorajszych rozwiązań (najlepsze praktyki, benchmarking, etc). Paradoksalnie jednak, w czasach szybkich zmian, fundamentalne znaczenie ma nie tylko tempo biegu, ale również umiejętność przystawania na chwilę. „Busy is the new stupid”, jak powiedział ostatnio Bill Gates.

SZUKAJ NA STRONIE
ODWIEDŹ NAS NA FB
FAQ

Trendownia adresowana jest do menedżerów i dyrektorów, którzy odpowiedzialni są w firmach za obszar produkcji lub logistyki. Trendownia to również doskonałe miejsce dla wielu członków zarządów, którzy w swoich decyzjach chcą uwzględniać najnowsze trendy w gospodarce. Zamiarem organizatorów jest omówienie najbardziej aktualnych trendów w gronie ekspertów.

Staramy się oddać głos przedstawicielom firm oraz świata nauki, którzy na co dzień sięgają po najnowsze trendy lub sami je wyznaczają. Trendy w produkcji i logistyce, widziane okiem praktykujących ekspertów z danych dziedzin, są więc tematem przewodnim konferencji.

O wynikach firm decyduje dzisiaj umiejętność  błyskawicznego dotarcia do ważnych informacji oraz szybkość  ich wykorzystania. Choć może się wydawać że internet ułatwia nam to zadanie, w praktyce często bywa inaczej. Nadmiar informacji oraz chroniczny brak czasu, odsuwa w bliżej nieokreśloną przyszłość poszukiwania i selekcję wiedzy, która już jutro może stanowić o naszym istnieniu. Trendownia daje dostęp do skomasowanej porcji wiedzy.

W trakcie 10 edycji Forum Praktyków Logistyki, uczestnicy najbardziej doceniali informacje o bieżących kierunkach rozwoju branży. Postanowiliśmy więc położyć jeszcze większy nacisk na tendencje branżowe. Skoro o trendach rozmawiamy od dawna, a teraz jeszcze intensywniej, nazwaliśmy rzeczy po imieniu. Przy okazji udało nam się sięgnąć po nazwę wyraźnie dopasowaną do profilu konferencji. Po trzech edycjach Trendowni wiemy, że decyzja była słuszna.

To dosyć naturalne połączenie, ponieważ współczesne sieci dostaw to zaawansowana sztuka współpracy wszystkich uczestników. Logistycy, patrząc na tendencje jakie mają miejsce w firmach produkcyjnych, mogą szybciej i efektywniej planować ewentualne zmiany. Producenci, obserwując trendy w logistyce, również mogą myśleć o ewentualnej ewolucji z odpowiednim wyprzedzeniem.

Trendownia to między innymi integracja środowiska menedżerów logistyki i produkcji. Dwa dni wykładów, część ekspozycyjna, uroczysta kolacja, bankiet oraz konkursy, sprzyjają atmosferze nawiązywania nowych kontaktów oraz podtrzymywania starych dobrych przyjaźni.

© Trendownia 2019